Slovesnost v Grosuplju ob dnevu upora proti okupatorju

V petek, 26. aprila 2019 ob dnevu upora proti okupatorju je bila v Grosuplju slovesnost, na kateri je bilo poleg zanimivega kulturnega programa podeljeno tudi priznanje ZB za vrednote NOB Grosuplje praporščaku tov. Stojanu Javorniku.

Nekaj poudarkov in bistvenih misli slavnostnega govornika tov. Mira Volkarja, predsedujočega organizaciji ZB za vrednote NOB Grosuplje.

Spoštovani!

Križišče zgodovine so kraji in časi in so mejniki za odločitve!

Mi smo nekoč izbrali pot upora, pot ki je vodila k zmagi.

Zgodovinske izkušnje jemljemo kot vir za naša prihodnja ravnanja. 

Dan upora proti okupatorju je praznik vrednot, svobode, poguma, iznajdljivosti in kulture ter pomemben del zgodovinskega mozaika naše državnosti!

Odločitev za upor proti okupaciji je bila največja odločitev tistega časa in je zahtevala prelom s preteklostjo. Zahtevala je jasno opredelitev  do narodnega obstoja in do tega, da narod končno vzame usodo v svoje roke.

V globalnem merilu je šlo za moralno usodo in razvojno smer celotnega sveta. Na naših tleh pa za preživetje naroda, ki mu je okupator namenil uničenje.

Zapiranje, mučenje in pobijanje civilnega prebivalstva ter nasilna mobilizacija v okupatorsko vojsko, vse to so bile hude kršitve mednarodnega prava, ki so se dogajale v obsegu, kakršnega nobena prejšnja okupacija ni poznala.

Med temi kršitvami je bilo tudi množično izseljevanje zavednih Slovencev.

Dachau in Rab, Gonars in Mauthausen ter še mnoga druga koncentracijska taborišča bodo ostala v našem zgodovinskem spominu kot simbol nečlovečnosti in groba kršitev mednarodnega prava.

Nobena oblika zanikanja, noben poskus zmanjšati zločinski značaj teh hudodelstev zoper civilno prebivalstvo, ne more uspeti!

Ta hudodelstva bodo v svetovni zgodovini ostala primer največjega zla, ki je tako kruto zaznamovalo svet dvajsetega stoletja.

Poreklo tega zla je znano!

Fašizem in nacizem, dve zločinski ideologiji dvajsetega stoletja, sta ustvarili politične razmere, v katerih so se zgodila ta največja grozodejstva.

Brez fašizma ne bi bilo zatiranja Slovencev in drugih manjšin v Italiji, že v času pred drugo svetovno vojno.

Brez fašizma morebiti tudi nacizem ne bi prišel na oblast!

Brez fašizma in nacizma ne bi bilo druge svetovne vojne in prav tako ne posledic druge svetovne vojne!

V Sloveniji se moramo vedno zavedati, da je bil naš narod v drugi svetovni vojni na pravi strani, to je na pravični strani, ki je bila tudi zmagovita stran in ki je spravila s sveta zločinski ideologiji fašizma in nacizma.

Narodnoosvobodilni boj je potrdil vitalno moč slovenskega naroda in vse njegove sposobnosti, ki so mu naposled z osamosvojitveno vojno v letu 1991, omogočile lastno državo, članstvo v Organizaciji Združenih Narodov in Natu ter ugledno mesto v Evropski uniji.

Razmišljati moramo o prihodnosti za katero želimo, da bi bila vredna spomina na najboljša dejanja iz preteklosti.

Dodati moramo le iskreno in skupno prizadevanje.

To velja tudi za naš razvoj, ki ga  moramo bolj opreti na lastno znanje, podjetnost in ustvarjalnost.

Poiskati moramo načine za povečevanje vrednosti vsega, kar ustvarimo.

Zavedati se moramo tudi, da naša država še ni zgled pravne in socialne države.

Ustaviti moramo procese, ki vse večje število naših ljudi potiskajo pod prag revščine.

Res je! Veliko dela nas še čaka! 

Prepričan pa  sem, da nam bo to uspelo, zato bomo tudi v prihodnje lahko zmagovalci.

Miro Volkar

Galerija slik je v povezavi.

Slike Predrag Ljubotina in Ladislav Zupančič.

Delite na socialnem omrežju!